Desfășurată între 7 și 14 octombrie, cea de-a XIII-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Copii „100, 1.000, 1.000.000 de povești” (FITC) reunește 22 de producții adresate copiilor cu vârsta cuprinsă între 6 luni și 12 ani, însumând peste 40 de reprezentații.
Realizate de artiști din 9 țări, spectacolele selecționate prilejuiesc întâlniri memorabile, vorbind despre diferențele dintre oameni, despre granițe și despre adaptare, producțiile alese aducând în atenția copiilor o diversitate de personaje și abordări.
Pinguini curioși, cuprinși de întrebări filozofice, muncitori care visează, din inima unui depozit, o călătorie în jurul lumii în 80 de cutii, sau o poveste cu susul în jos, în care cuvintele scrise pe foi albe devin realitate, acestea sunt doar câteva dintre scenariile care aduc pe scena Festivalului universul plin de mirare și de sens al artelor spectacolului pentru publicul tânăr.
Printre invitații acestei ediții se numără teatre și companii din Austria (Theater ASOU), Belgia (Compagnie Gambalo; Theater De Spiegel), Israel (Teatrul Nephesh תיאטרון הנפש דף ישן și Teatrul Elmina – תיאטרון אלמינא – Elmina Theater – مسرح المينا), Italia (Factory Compagnia; La Società della Civetta; Teatro Testoni Ragazzi – La Baracca; Teatro Telaio), Polonia (Centrul de Artă pentru copii din Poznan – Centrum Sztuki Dziecka), Rusia (Teatrul Ceh – ЦЕХЪ театр), Spania (Date Danza – Danza Contemporánea; Markeliñe Compañia Teatro; Teatre LaBú) și Suedia (Teater Tre).
FITC se bucură și de prezența unor trupe valoroase din țară: Teatrul Arlechino Brasov, Teatrul de Păpuși ”Puck” din Cluj-Napoca și Mini REACTOR, programul fiind completat de o suită de producții din repertoriul Teatrului Ion Creangă.
Și publicul adult beneficiază de întâlniri și experiențe speciale. Pentru părinți, educatori și specialiști din domeniul teatrului pentru copii sunt programate workshop-uri, conferințe și laboratoare de parenting, dezbateri pe teme de interes în domeniul artelor spectacolului.
Festivalul se desfășoară la Teatrul Ion Creangă – Sala Mică (Str. Biserica Amzei, nr. 21-23), cât și în alte teatre și centre culturale din Capitală: Teatrul de Comedie – Sala Nouă și Sala Studio, Teatrul Excelsior, Opera Comică pentru Copii, Centrul Național al Dansului București și Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție.
……………………..
PROGRAM
Sâmbătă, 7 OCTOMBRIE
10:00 – 10:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
12:00 – 12:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
Duminică, 8 OCTOMBRIE
11:00 – 11:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
11:00 – 11:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
11:00 – 11:50, JURNALUL UNEI RĂȚUȘTE URÂTE (6+)
Compania Factory Transadriatica, Italia / Opera Comică pentru Copii;
16:00 – 16:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
18:00 – 18:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 – 18:45, O POVESTE CU SUSUL ÎN JOS (1-5)
Teatrul La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia /
Teatrul de Comedie, Sala Studio;
18:00 – 18:50, JURNALUL UNEI RĂȚUȘTE URÂTE (6+)
Compania Factory Transadriatica, Italia / Opera Comică pentru Copii;
Luni, 9 OCTOMBRIE
16:00 – 16:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, CUIBUL (3-8)
Teatrul Telaio, Italia / Teatrul Excelsior;
17:00 – 17:45, AKARI (2-5)
Compania Da.Te Danza, Spania /
Centrul Național al Dansului București;
18:00 – 18:35, ÎN CUIBAR (6 luni – 3 ani)
Teatrul de Spiegel, Belgia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, CUIBUL (3-8)
Teatrul Telaio, Italia / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:45, AKARI (2-5)
Compania Da.Te Danza, Spania /
Centrul Național al Dansului București;
Marți, 10 OCTOMBRIE
10:00 – 11:00, POVESTEA CARE A FOST PĂTRATĂ (2+)
Teatrul pentru copii Arlechino, Brașov / Teatrul Excelsior;
12:00 – 14:00, TEATRUL PENTRU COPII: MITURI ȘI PREJUDECĂȚI – Dezbatere / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:30, FORME (2+)
MiniREACTOR, Cluj-Napoca / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
17:00 – 18:00, BALOANELE JUCĂUȘE (6+)
Teatrul CEH, Rusia / Centrul Național al Dansului București;
17:00 – 19:00, CONSTRUIEȘTE-ȚI TEATRUL CU EEMATICO
– Atelier Maker Duo (6-12) / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
18:00 – 18:55, ÎN JURUL LUMII ÎN 80 DE CUTII (6+)
Compania Markeliñe, Spania / Opera Comică pentru Copii;
18:00 – 19:10, TINEREȚE FĂRĂ BĂTRÂNEȚE ȘI VIAȚĂ FĂRĂ DE MOARTE (5+), Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:30, FORME (2+)
MiniREACTOR, Cluj-Napoca / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
19:00 – 20:00, BALOANELE JUCĂUȘE (6+)
Teatrul CEH, Rusia / Centrul Național al Dansului București;
Miercuri, 11 OCTOMBRIE
10:00 – 14:00, FORMĂ, IMAGINE, JOACĂ – Workshop pentru artiști
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
10:00 – 10:50, BIANCO (5+)
Teatrul LaBú, Spania / Teatrul Excelsior;
10:00 – 10:55, ÎN JURUL LUMII ÎN 80 DE CUTII (6+)
Compania Markeliñe, Spania / Opera Comică pentru Copii;
17:00 – 17:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, 1+1 (5+)
La Societa della Civetta, Italia și Nano & Aroosak, Iran /
Centrul Național al Dansului București;
17:00 – 17:50, BIANCO (5+)
Teatrul LaBú, Spania / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:30, LA UN METRU DE TINE (2-5)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, 1+1 (5+)
La Societa della Civetta, Italia și Nano & Aroosak, Iran /
Centrul Național al Dansului București;
Joi, 12 OCTOMBRIE
10:00 – 10:50, VECINI (6+)
Teatrul Nephesh, Israel / Teatrul Excelsior;
10:00 – 11:15, OAMENII PINGUIN (6+)
Teatrul Asou, Austria / Opera Comică pentru Copii;
17:00 – 17:30, FRӦ (2-4)
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:45, EH-OH (1-3)
Teatrul Elmina, Israel / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
18:00 – 18:50, VECINI (6+)
Teatrul Nephesh, Israel / Teatrul Excelsior;
18:00 – 19:15, OAMENII PINGUIN (6+)
Teatrul Asou, Austria / Opera Comică pentru Copii;
19:00 – 19:30, FRӦ (2-4)
Teatrul Tre, Suedia / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:45, EH-OH (1-3)
Teatrul Elmina, Israel / Teatrul de Comedie, Sala Nouă;
Vineri, 13 OCTOMBRIE
10:00 – 10:50, PINOCCHIO (4+)
Teatrul de Păpuși „Puck”, Cluj-Napoca / Teatrul Excelsior;
17:00 – 17:40, APROAPE (6 luni – 3 ani)
Centrul de Artă pentru copii din Poznań, Polonia /
Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
17:00 – 17:55, LÉON KAMAE (8+)
Compania Gambalo, Belgia / Teatrul Excelsior;
19:00 – 19:40, APROAPE (6 luni – 3 ani)
Centrul de Artă pentru copii din Poznań, Polonia /
Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 19:55, LÉON KAMAE (8+)
Compania Gambalo, Belgia / Teatrul Excelsior;
Sâmbătă, 14 OCTOMBRIE
11:00 – 12:00, O POVESTE A PORCULUI (5+)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Excelsior;
11:00 – 13:00, DISCUȚII RELAXATE DESPRE SUBIECTE DIFICILE. Laborator pentru părinți & Atelier pentru copii (3-6) /
Creart – Centrul de Creație, Artă și Tradiție
17:00 – 17:30, PERNUȚA SOMNOROASĂ (sub 3 ani)
Teatrul Ion Creangă, București / Teatrul Ion Creangă, Sala Mică;
19:00 – 20:30, FESTIVITATEA DE PREMIERE / Teatrul Excelsior
……………………..