Romanca Simona Halep avanseaza in sferturi de finala la ROLAND GARROS!

Românca Simona Halep, favorită nr. 4, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Roland Garros, învingând-o luni, în optimi, în două seturi, 6-4, 6-3, pe americanca Sloane Stephens.

Tenace, favorita 4 a rupt echilibrul primului set, care a durat 47 de minute, în ghemul 10, obținând victoria cu 6-4, ceea ce i-a permis să înceapă din nou cu serviciul.

Deși a început ciudat, cu 5 breakuri în primele 6 jocuri, manșa a doua s-a dovedit decisivă, consemnând valoarea superioară actuală a româncei, care s-a impus în cele din urmă cu 6-3, victorie cu care constănțeanca mai realizează o premieră — calificarea în sferturile de finală la Paris.

În sferturile de finală, Halep, care și-a asigurat 430 de puncte WTA și 220.000 euro, va juca împotriva câștigătoarei din meciul dintre rusoaica Svetlana Kuznetova.

sursa:agerpres

sursa foto: bankokbobbysports